FAQ ślub

Z jakim wyprzedzeniem można zarezerwować termin zdjęć ślubnych?
Im szybciej, tym większa szansa, że termin będzie wolny. Często jest to rok przed ślubem, ale też pół roku, a w sporadycznych przypadkach np. dwa lata, lub kilka tygodni. Oczywiście w ostatnim przypadku, to kwestia farta, czy nie znaleźli się chętni na dany dzień. Termin ostatecznie zostaje zarezerwowany po podpisaniu umowy i wpłacie zaliczki.

W jakiej formie otrzymujemy zdjęcia?
Zdjęcia oddaję w wersji cyfrowej na pendrive. Klienci otrzymują także  dostęp do prywatnej galerii internetowej na 3 miesiące. Można zamówić także fotoksiązkę lub fotoalbum, ale jest to opcja dodatkowo płatna, ponieważ mam kilka typów do wyboru, różniących się jakością i ceną. Ceny mieszczą się w przedziale 150-550 zł.

Czy możemy dostać zdjęcia nieobrobione/pliki RAW?
Nie oddaję zdjęć nieobrobionych oraz plików RAW. RAW-y są to pliki surowe, wyłącznie do obróbki, czasem bardzo różnią się od efektu finalnego. Z wykonanego materiału wybieram optymalną ilość tak, żeby klienci byli zadowoleni. Jest ich wystarczająco dużo. Odrzucam zdjęcia np.: bardzo podobne, kiedy zrobię serię kilku na wszelki wypadek, z zamkniętymi oczami, kiedy ujęcie nie jest zbyt trafne (zazwyczaj dotyczy to ujęć dynamicznych np. w czasie tańca, gdy ktoś zasłoni twarz ręką) itd.

Czy posiadasz zaświadczenie z kurii zezwalające na wykonywanie zdjęć ślubów?
Tak, ukończyłam taki kurs i posiadam zaświadczenie.

Jakim sprzętem fotografujesz?
Pełno klatkową lustrzanką cyfrową Canon EOS 5D Mark IV i obiektywami firmy Canon. Mam też zawsze przy sobie dodatkowy sprzęt, na wszelki wypadek.

Co może Ci przeszkadzać podczas wykonywania zdjęć?
Może zdarzyć się, że goście za wszelką cenę chcą uwiecznić moment ślubu (zazwyczaj przysięgi) i podchodzą zdecydowanie za blisko Was, przez co wejdą mi w kadr. Nie mam na to wpływu, ponieważ wtedy raczej nawet nie mam możliwości zwrócenia takiej osobie uwagi. W efekcie może to wpłynąć na dane ujęcie. Są to na szczęście sporadyczne sytuacje. Z kamerzystami zazwyczaj udaje się pozytywnie współpracować, choć bywają wyjątki 😉

Czy wykonujesz albumy ślubne i fotoksiążki?
Oczywiście, że tak. Pokazowy produkt pokazuję podczas spotkania, wtedy łatwiej zdecydować się na którąś opcję.

Do której godziny jesteś na weselu?
Na weselu jestem do ok. 1:00, czyli do końca oczepin, tortu i ewentualnie podziękowań dla rodziców. Jest to optymalny moment na zakończenie mojej pracy, ponieważ mam już bardzo dużo materiału i wszystkie ważne momenty ujęte.

Gdzie i kiedy możemy zrobić zdjęcia plenerowe?
Gdzie tylko chcecie. Jeśli macie wybrane miejsce, ja się oczywiście dostosuję, a jeśli nie, to chętnie coś zaproponuję. Umawiamy się telefonicznie na dogodny dla obu stron termin, kiedy pierwsze ślubne emocje już opadną 🙂

Ile czasu trwają zdjęcia plenerowe?
Jest to zależne od miejsca, ale standardowo ok 2 godzin.

Kto płaci za wejściówki i dojazd na plener?
W przypadku płatnych wejść koszty ponosi klient. Jeśli mam dojechać na umówione miejsce pleneru we własnym zakresie (powyżej 40 km od Łodzi), to umówione koszty dojazdu także ponosi klient. Jeśli transport jest zapewniony ze strony klienta (zwykle jedziemy razem tym samym samochodem), to oczywiście nie doliczam żadnych dodatkowych kosztów.

Kiedy zdjęcia będą do odbioru?
Maksymalnie do 75 dni od momentu wykonania ostatniej części zlecenia (najczęściej jest to plener). Oczywiście jest uda mi się wcześniej, to informuję o tym klientów. W przypadku chrztów, komunii czy samych sesji plenerowych zazwyczaj termin nie przekracza 30 dni.

Kiedy rozliczamy się za zdjęcia?
Przy ich odbiorze (poza zaliczką) w wersji cyfrowej lub przelewem przed odbiorem po przejrzeniu materiału w prywatnej galerii internetowej.